Blog

Existují metodiky vývoje, které mi jsou sympatičtější než Scrum. Např. v Basecampu pracují způsobem, který nazývají jako Shape up. A celkem dobře odpovídá mým zkušenostem z většího digitálního produktu. O co jde?

Číst celé

Číst Celé

Za schopností efektivní asynchronní práce (ať už na dálku nebo v kanclu) je mnohem víc než jen občas odpovědět někomu na Slacku. Je to nedoceněné umění, plné netrivialit a nesamozřejmostí, které se sice mohou tvářit banálně, ale to byste se velmi mýlili.

Číst celé

Číst Celé

Co si budeme povídat, firemní meetingy jsou pain. Cesta k tomu jak se jich zbavit se samozřejmě nabízí - komunikovat asynchronně. Jenže většina firem to nikdy nesvede, protože předpoklady pro něco takového jsou nad síly většiny pracujících - a to dokonce i v IT. Potom, cena za takovou meetingovou kulturu je ve výsledku samozřejmě astronomická, a firmám nezbyde nic moc jiného než ji bezděky přijmout.

Číst celé

Číst Celé

Pokud denně ztrácíte čas tím, že děláte rutinní práci kterou by šlo automatizovat, a současně nemáte vývojáře který by vám naprogramoval propojku na externí systém, existuje cesta jak si pomoct. Přesně k tomu slouží služba s českými kořeny Make, dříve známá jako Integromat. Těm z vás, kteří o jejím využití přemýšlíte, vám o ní rád něco povím.

Číst celé

Číst Celé

Je to právě filesystem, kdo říká operačnímu systému jak má ukládat a pracovat s daty. Typicky je to jedna z věcí pod kapotou, o kterou se uživatel příliš nestará, a to je trochu škoda. Některé filesystémy totiž dokážou oproti jiným nabídnout zajímavé výhody, a jelikož mě osobně oslnil ZFS při každodenním používání, tak o něm něco málo napíšu.

Číst celé

Číst Celé

Polovina úspěchu bývá vybrat správnej nástroj na správnej job. A jelikož jsme všichni vyrostli na Wordpressech / Joomlách / Drupalech, ti mladší snad už na Webflow, je dobrý zmínit i alternativu vhodnou pro jednodušší weby - např. Hugo.

Číst celé

Číst Celé

Rozjuchaní manažeři, rozjuchaní juniorní developeři, rozjuchaní stejkholdeři. Takové bývá očekávání při představě nasazení skrumáže do týmu.

Vždyť to dá přece rozum že vás to spasí, neb doteďka jste měli v procesech jen bezbožný svinec, kterýmu kdyby se předešlo, tak nutně objevíte dosud netušenou výkonnost svého týmu. Zkrátka scrum vám dá křídla, umožní vám vidět za roh, a ještě ušetří spoustu peněz.

Přál bych vám to. Ale spíš bych si vsadil, že se to nestane.

Číst celé

Číst Celé

Asi nic nespojuje lidi po celé zeměkouli tolik jako nadávání na jejich počítače, a to bez ohledu na jednotlivé faktory - senioritu uživatele, výkon stroje, operační systém, výrobce, konkrétní programy. Ustavičně nadáváme prostě všichni.

Proč to nemůže prostě fungovat? Proč to nemůže bejt jednoduchý?

Číst celé

Číst Celé