Ahoj, jsem @sebastian a stavím digitální produkty
S týmem vývojářů postavím moderní škálovatelné služby a produkty, na kterých bude možné stavět budoucnost.
Ať už vyvíjíte SaaS, online službu, ERP, interní systém, prodejní systém, mobilní aplikaci, nebo snad cokoli mezi tím, nabízím své zkušenosti pro návrh a vedení podobných projektů.
Schopnost udělat věc líp. Občas stačí lepší nosný nápad. Občas stačí o trochu víc pochopit co je vlastně potřeba, co bude mít efekt. Občas je to třeba oddřít co se týče designu, řemeslnosti, nebo preciznosti. Občas to chce prostě jít ještě o ten relativně malý kousek dál, kam už se ostatním nechce.
O tenhle přístup se často snažím. Byť samozřejmě ne vždy mi to vyjde. Ale snažím se o něj.
Mít přehled o tom co hoří, jaké jsou potřeby, co chceme dělat kdy, a co blokuje co. To je jedna z častých nutných byrokratických potřeb.
Dlouhodobější plánování, zohlednění věcí důležitých ale neurgentních, technologický dluh a maintenance, to vše bývá ve firmách typicky problém, který bez větší koncepce většinou nemá řešení.
Možná že není nezbytné dělat všechno vždy správně, je ale vždy nezbytné dělat správné věci. Věci které pomůžou, a které dávají smysl hned z více důvodů. Které se budou synergicky doplňovat, a budou postupně vytvářet cestu, kterou se bude produkt nebo firma postupně ubírat.
Soustředím se především na sílu samotného produktu. Aby koncový uživatel dostal to za co si zaplatí, měl dobrou zkušenost, a chtěl zaplatit znovu - je to velmi prostá strategie, která funguje.
Spolu s hlavní technickou hlavou typicky řeším jakým způsobem by bylo nejlepší zorganizovat hardware, služby, zda potřebujeme stateless aplikaci, kubernetes, apod.
V téhle oblasti většinou přispěji spíše otázkami než samotnými odpověďmi, ale i základní orientace v tomto prostoru obvykle pomůže.
Brand vnímám jako strategický nástroj, který mluví za firmu ještě dřív, než stačí promluvit produkt samotný. Hraje tak ve více oblastech podstatnou roli. Je tak pro mě důležité co brand, a také jak, komunikuje.
Copy a psaní je i pro produkťáka nemalá věc - texty by měly být v jednotné tonalitě, používat sjednocené výrazy a patterny. Produkťák typicky sám napíše poměrně hodně textů.
Má-li být člověk dobrým produkťákem, pak nutně musí solidně znát všechny svoje související profese. Alespoň do té míry, aby si uměl konkrétní věci představit. Uměl pozorumět potřebám. A dokázal od ostatních vytěžit nejvíc.
Jako produkťák se snažím o syntézu expertýzy celého týmu. Alespoň tak by to mělo v ideálním světě být.
Produkťák by měl být i nositelem hodnot, které se pak promítají jak do produktu, tak do týmu. Téhle potřeby jsem si vědom a snažím se jednat dle toho. Zajímalo by mě jaké hodnoty jsou cítit i z vaší firmy.
Integrita se sice často presumuje, v realitě ale rozhodně není samozřejmostí. A tak se snažím být tím, na koho je v každým ohledu spolehnutí.
Ač nejsem profi programátor, označil bych se za aktivního powerusera, a po večerech i hobby programátora.
Moje počítače běží na ArchLinuxu, rád si občas něco v pythonu/bashi ubastlím, a konfiguroval jsem ve firmách firemní nástroje (Jira, Integromat/Make, Google Workspace, různé periferie, atp.). Neztratím se v spreadsheetech, a taky vím jak vypnout vim!
Zkrátka, chápu většinu programátorských memes.
Řešit to jak má aplikace fungovat a vypadat pro koncového uživatele, je pro mě jistou vášní a přirozeným rybníkem.
Velmi mě baví spolupracovat jak s šikovnými UX experty tak s designéry, které se snažím stimulovat k žádoucím řešením - a většinou se k nim dostaneme.
Práce na produktu je vždy jednou velkou marketingovou snahou. Je tak nezbytné zajistit, aby vývojový i marketingový tým byly kooperující složky, mířící ke stejnému bodu, ve stejný čas.
Sladěná logická služba bez komplikací, bude ve výsledku příjemnou uživatelskou zkušeností, která se odrazí v retenci i akvizici dalších uživatelů.
Nejsem žádným HR expertem, ale za moji dobu v IT jsem si už celkem vytrénoval nos na vývojáře a související pozice.
V IT je tým všechno. A stačí jeden jediný dostatečně problémový článek, aby se tým rozpadl zevnitř. Věřím, že kvalita lidí je nakonec ten jediný rozdíl mezi tím jestli se věc v daném rozpočtu podaří nebo ne. Je to o lidech - a o jejich přístupu.
Chuchvalec high-level rolí
Moje role vyžaduje syntézu širokospektrálních zkušeností - tedy minimálně do té míry, abych se dokázal s každou profesí domluvit tak, aby byl výsledek funkční a konzistentní.
Typicky je moje práce mixem high / low level činností.
Low-level role
Ideální samozřejmě je existují-li na jednotlivé oblasti specializovaní členové týmu. Pokud je ale třeba, dokážu s těmito oblastmi kdykoli pomoct, neb jsou vždy do nějaké míry každodenní součástí mé práce.
Výhodou je, že dokážu-li zastoupit v potřebné kvalitě vícero profesí které byste nevyužili na plný úvazek, můžu vám ušetřit nemalé náklady.
Transformace high-level představ do reality vždy znamená hodně úkolů. Dokážu si s nimi poradit jak po stránce zadání, tak po stránce jejich správy, organizace a taky dohledu.
Efektivní proces vývoje ušetří hodně času a úsilí. Vyplatí se tedy zautomatizovat co jde a zavčas reagovat na problémové situace.
Preferované nastavení týmu:
- metodologie jako např. Shape up
- iterace v malých dávkách (merge fast)
- BDD, E2E testy
- vlastní nebo in-house designy
- devOps uvnitř v týmu
- pair programování / peer reviews
- automatizovaná byrokracie (co to jde)
Ač nejsem profesionální UI designér, s Figmou si rozumím, UX zvyklosti znám a dokážu vyrobit kvalitní UIčka, s gridy, komponentami, auto-layouty, nebo třeba včetně dark-modu.
Zvládnu i jednodušší úpravy vektorů nebo i retuše rastrů, ale v tomhle ohledu rozhodně nic světoborného.
Možná si ani nejste vědomi všech možností, jak by šla část vaší práce automatizovat. Pokud využíváte online nástroje poskytující API, potom by neměl být větší problém podporované úkony automatizovat, ať už přes vlastní propojku, anebo přes nástroj jako Make
, o kterém jsem nedávno napsal článek.
Napište mi a pobavíme se o možnostech. Třeba budete mít o nějakou tu ubíjející povinnost méně.
Ať už to je Jira, Phabricator, Google Workspace, Gitlab nebo třeba jen propojení spreadsheetů, vždycky musí být někdo kdo danou věc nastaví, dohlíží na její provoz, a případně upraví co je potřeba.
Rád i tady nabídnu pomocnou ruku.
Rád prozkoumávám technologické možnosti. Ať už jde o vývojové nástroje, online služby, cloudové platformy, anebo třeba AI novinky, tu a tam se najde něco, co vám může usnadnit život.
Rád přináší do firmy nové nápady.
Analýza procesů a potřeb je jednou z inherentních přirozených rolí produkťáka.
V takovém SQL sice nejsem ponořený často, zato mě ale baví. Dokážu si tak z databáze vytěžit znalosti povětšinou sám (pokud znám kontext dat anebo se dá odněkud získat).
Každý den hledám řešení problémů. Pomáhá mi v tom i ~C1 angličtina, díky čemuž sleduji světové zdroje.
Nejsem žádná hvězda co se týče programování (python), ale mám ho rád. Typicky ho používám k automatizacím, napojováním API, a různým utility scriptům jako jsou chytré zálohy, scrapery, manipulace s daty, ovládání systému, notifikace, apod.
Pokud bychom stavěli něco robustnějšího, budu potřebovat vývojáře. Pokud ale stačí spíše jednodušší věci, měl bych si poradit i sám.
Díky letitým zkušenostem s vývojem už tuším kde lze očekávat problémy. To usnadňuje uživatelské testování.
Asi bych dokázal v pythonu napsat i automatizované selenium testy, ale obávám se, že v bych v tom nebyl příliš efektivní. Na pokrytí kritické cesty např. u objednávky na shopu/webu, by to ale mohlo udělat svoji práci taky.
Samozřejmostí je, že každá organizace potřebuje určitou byrokracii. A nabízím pomoc i s ní. Je tu naděje, že díky např. znalosti spreadsheetů a automatizačním schopnostem v ní budu o něco rychlejší.
Dokážu zastat různé typy komunikace, ať už jde o klienta (accountská role), přes komunikaci do týmu, anebo třeba komunikaci komunitní / veřejnou.
Nejsem zrovna showman, ale mám za sebou i pár obtížných (a přitom snad úspěšných) prezentací. A mně ani publiku z toho vlasy na hlavě neslezly :)
Zde můžu případně pomoct především s přípravou marketingové strategie / koncepce, briefů, landing pages, apod.
Produktové a manažerské zkušenosti
Výběr toho nejhodnotnějšího. Rozbalte pro více detailů.
Ententee
Produktový manažer | Sofwarová firma
2023 - nyní
V Ententee se podílím na systémech určených pro US zdravotnictví jako produkťák, případně projekťák a analytik. Přejímám různé projekty ať už modernizační typicky s cílem zlepšit workflow a UX uživatelů, anebo i rozjíždějící se projekty, které teprve staví svoji MVP verzi či se ji snaží přetavit ve vyspělejší produkt.
V Ententee tak sbírám zkušenosti s US health care, s HIPAA regulacemi, HL7 FHIR standardem/protokolem, integracemi v rámci CommonWell, specifickými datovými formáty, apod. Skvělou zkušeností je komunikace a péče o požadavky amerických klientů (kteří jsou často sami lékaři), stejně jako kooperace s kolegy, jenž mají dekády zkušeností s vývojem pro health care.
Líbí se mi představa, že s každým lepším nástrojem zlepšujeme zdravotní péči.
Animato
Produktový manažer | Digitální agentura
2019 - 2023
Mojí hlavní rolí v Animatu byl v zásadě ambiciózní postupný technologický upgrade firmy - po stránce produktu a procesů. Jelikož takový přerod ale není nic rychlého, měl jsem prostor i pro řadu sekundárních rolí, ať už nábor dev rolí, UX/UI tvorba, projektové řízení projektů, automatizace, hrubý průzkum technologických možností, nastavování nástrojů, apod.
Po zkušenostech z e-shopové platformy a jednoho z největších e-shopů v ČR, jsem měl možnost vyzkoušet si to ještě z pohledu agentury. Pokud šlo o klientský projekt, bylo zapotřebí dodat ho včas a v předem nasmlouvané podobě. Zajímavou zkušeností byl projekt crussis.cz, kde jsem vedl projekt vývoje vlastního B2B systému, který bezpodmínečně musel ustát velký traffic v době spuštění.
U projektu Království tianDe jsem měl možnost se zapojit do vývoje větší mobilní flutter aplikace, e-shopu v kapse. Pomáhal jsem s koncepční přípravou, UX návrhy, funkční specifikací, a také řešil, aby slíbené funkce byly dodány včas.
Bonami
Produktový manažer ERP | E-shop
2018 - 2020
Do Bonami jsem přišel jako produkťák interního ERP systému. Mojí rolí bylo rozvíjet tento systém tak, abych zajistil co nejefektivnější podporu všem vnitropodnikovým procesům a umožnil firmě dosahovat kýžených objemů prodejů a zároveň minimalizoval náklady s tím spojené. Easier said than done.
Mojí prací produkťáka interního ERP systému bylo sbírat a vyhodnocovat requesty z týmu, tvorba / správa / dohled nad úkoly, prioritizace, roadmapa, a komunikace do všech oblastí firmy (management, vývoj, marketing, supply-chain, copy, finance, zákaznická podpora). Zhruba 70% času tak připadlo spíše na projektovou agendu, a zbylých 30% na produktové otázky - jak rozdělit systém do podsystémů, jak zjednodušovat procesy, jak umořovat technologický dluh, a jak celkově migrovat směrem k budoucnosti.
Shoptet
Produktový manažer | E-shopová platforma
2015 - 2018
V Shoptetu jsem jako produkťák (spolu)zodpovídal za to jakým způsobem bude produkt vypadat, jak se bude používat a co bude umět. Vyvíjeli jsme funkctionality o sto šest a za tu dobu se zvedl počet poskytovaných e-shopů ze 4 tisíc na 12 a stali jsme se jedničkou na českém trhu.
Zde jsem se naučil jaké to je navrhovat něco, co intenzivně používají ne desítky, ne stovky, ale tisíce lidí každý den. Jen pro představu – za jeden jediný den se přes Shoptet provedlo více jak 122 tisíc objednávek v hodnotě přes 50 milionů korun.
Designoval jsem 2 úspěšné šablony. Zatímco odvážnější Tango bylo zaměřené na jednodušší vizuální sortiment, Classic v sobě kloubil tehdejší best practices a byl určený pro spíše velkoobchodní e-shopy s typicky techničtějším sortimentem. Různou měrou jsem se ale podílel i na ostatních nabízených šablonách.
Rovněž jsem mimo jiného designoval facelift stránek shoptet.cz a informačního portálu česká ecommerce, což je značně odlišná disciplína od navrhování e-shopů. Krom navrhování vzhledů jsem samozřejmě pracoval i na interních i externích funkcích, věnoval se projektovému managementu, přitom vyřídil přes 1500 e-mailových konverzací, odpověděl více jak 700x zákazníkům přes ticketovací systém a také navštívil mnohé zákazníky osobně.
Byla to pro mě velmi cenná zkušenost. Po určité době jsem však začal cítit, že můj profesní vývoj začíná pomalu ale jistě stagnovat a blíží se vyhoření.
Notello
Zakladatel a designér | Vlastní aplikace
2015+
Aplikace Notello je jednoznačně nejnáročnější a nejsofistikovanější věc, na které jsem kdy pracoval jako designér, (pseudo)markeťák a produkťák. Projekt si totiž můžeme dovolit vyvíjet poněkud odlišným stylem než by tomu bylo v běžících firmách, a to je zcela nový typ výzvy.
Nouvelle Communauté
Zakladatel a organizátor | Unie IT kreativců
2011 - 2014
Mojí první manažerskou zkušeností bylo vytvoření studentské unie Nouvelle Communauté, kde jsme spolu s kamarády vývojáři a designéry mohli naše služby nabízet dohromady a zvládnout tak zajímavější projekty. Nešlo moc o peníze jako o nastartování naší profesní cesty, naučení se základům, a vyzkoušení si toho, k čemu by nás nikdo jen tak nepustil.
Z minulých spoluprací
Miroslav Uďan
CEO, Shoptet
Během svého tříletého působení se u nás Sebastian stal nepostradatelnou součástí teamu. Díky jeho pečlivosti, citlivosti pro detail, samostatnosti, velmi rychlé orientaci v oboru a zapálení pro věc se mu podařilo náš produkt posunout o hodně velký kus dopředu, čehož si všímali jak naši klienti, tak konkurenti.
Sebastian je člověk, kterého můžu s klidným srdcem doporučit, bude velkou posilou vaší firmy.
Štěpán Rambousek
Pankošéf, Animato
Se Sebastianem jsme pracovali na několika projektech, které jsme v Animatu realizovali v posledních 2 letech. Příchod Sebastiana do projektu byl pro samotné projekty i ostatní členy týmu vítanou pomocí. Ukázalo se, že Sebastian dobře lidsky zapadne, je komunikativní a vlídný.
Z pohledu realizací se navíc ukázalo, že je zkušený, spolehlivý a precizní v detailech. Líbila se mi schopnost dobře formulovat myšlenky a nebát se je validovat s ostatními v týmu.
Aktuálně pro Sebastiana bohužel nemáme další uplatnění. Mrzí mě to, s takovým člověkem prostě chcete spolupracovat.
Byl bych pro vás užitečný? No prima!
napište mi
Aktuálně nabídky
Přijímám
- Product owner
- Projektový manažer
- UX / UI design
- Firemní nástroje - integrace, automatizace
- Management - strategický / operativní
- Sebastian Honsa
- IČO: 09696440
- Na Hrázce 807/31a, 500 09, Hradec Králové
- Účet: 2301900300/2010