Je to právě filesystem, kdo říká operačnímu systému jak má ukládat a pracovat s daty. Typicky je to jedna z věcí pod kapotou, o kterou se uživatel příliš nestará, a to je trochu škoda. Některé filesystémy totiž dokážou oproti jiným nabídnout zajímavé výhody, a jelikož mě osobně oslnil ZFS při každodenním používání, tak o něm něco málo napíšu.
Číst celé
Asi nic nespojuje lidi po celé zeměkouli tolik jako nadávání na jejich počítače, a to bez ohledu na jednotlivé faktory - senioritu uživatele, výkon stroje, operační systém, výrobce, konkrétní programy. Ustavičně nadáváme prostě všichni.
Proč to nemůže prostě fungovat? Proč to nemůže bejt jednoduchý?
Číst celé
Pro osobní počítače, Mac a Windows nejsou jediné operační systémy na světě. Linux je smysluplnou alternativou pro především učenlivou část populace, která chce mít svůj systém pod kontrolou a třeba s ním dělat i nadstandardní úkony. A hlavně pro ty, kteří o takové cestě uvažují, je tu takové malé shrnutí.
Číst celé
Ještě před třemi roky jsem si myslel, že Linux bude pro mě vždycky bude představovat hračku pro geeky a hračičky, kteří dávají přednost formě před obsahem. Můj pohled na Linux se za poslední dobu hodně změnil (stejně tak jako se hodně změnil linux samotný) a tenhle článek je psán z pohledu člověka, který sice určité sympatie k příkazové řádce chová, ale stále preferuje jednoduchý rychlý a snadno ovladatelný dobře nastavitelný počítač jakožto mocný pracovní a případně multimediální nástroj.
Číst celé