Linux

Je to právě filesystem, kdo říká operačnímu systému jak má ukládat a pracovat s daty. Typicky je to jedna z věcí pod kapotou, o kterou se uživatel příliš nestará, a to je trochu škoda. Některé filesystémy totiž dokážou oproti jiným nabídnout zajímavé výhody, a jelikož mě osobně oslnil ZFS při každodenním používání, tak o něm něco málo napíšu.

Číst celé

Číst Celé

Asi nic nespojuje lidi po celé zeměkouli tolik jako nadávání na jejich počítače, a to bez ohledu na jednotlivé faktory - senioritu uživatele, výkon stroje, operační systém, výrobce, konkrétní programy. Ustavičně nadáváme prostě všichni.

Proč to nemůže prostě fungovat? Proč to nemůže bejt jednoduchý?

Číst celé

Číst Celé

Pro osobní počítače, Mac a Windows nejsou jediné operační systémy na světě. Linux je smysluplnou alternativou pro především učenlivou část populace, která chce mít svůj systém pod kontrolou a třeba s ním dělat i nadstandardní úkony. A hlavně pro ty, kteří o takové cestě uvažují, je tu takové malé shrnutí.

Číst celé

Číst Celé

linux

Ještě před třemi roky jsem si myslel, že Linux bude pro mě vždycky bude představovat hračku pro geeky a hračičky, kteří dávají přednost formě před obsahem. Můj pohled na Linux se za poslední dobu hodně změnil (stejně tak jako se hodně změnil linux samotný) a tenhle článek je psán z pohledu člověka, který sice určité sympatie k příkazové řádce chová, ale stále preferuje jednoduchý rychlý a snadno ovladatelný dobře nastavitelný počítač jakožto mocný pracovní a případně multimediální nástroj.

Číst celé

Číst Celé