Blog

Je Linux systémem pro lidi?

linux

Ještě před třemi roky jsem si myslel, že Linux bude pro mě vždycky bude představovat hračku pro geeky a hračičky, kteří dávají přednost formě před obsahem. Můj pohled na Linux se za poslední dobu hodně změnil (stejně tak jako se hodně změnil linux samotný) a tenhle článek je psán z pohledu člověka, který sice určité sympatie k příkazové řádce chová, ale stále preferuje jednoduchý rychlý a snadno ovladatelný dobře nastavitelný počítač jakožto mocný pracovní a případně multimediální nástroj.

V podstatě máme v současnosti, kromě Linuxu a dalších bizarností, jenom dva operační systémy:

Windows jsou docela fajn; s pomocí několika dostupných nástrojů se dá z něho velmi rychle a poměrně snadno vytvořit bezva nástroj, který vypadá jak chcete a dělá víceméně to co chcete. Dají se dokonce okopírovat i nějaké machrovinky z jiných OS. Je stabilní, funguje. Všechno je defaultně psáno pro vás, všechno je klikací, všechno je víceméně stejný i na různých typech Windowsů. Ale pak se dostanete do bodu, kdy buď narazíte na limity, nebo se pro vás změní priority.

Z mého pohledu - mladého rádoby manažera - se stalo především to druhý. Pomalu ale jistě začínám přemýšlet o věcech jinak. Přestože mám Windows legální a to jak koupené, tak dokonce poskytnuté zdarma v rámci MSDN AA, stále to není ono. Cokoli se ve vývoji změní, kdokoli se rozhodne zdražit, upravit podmínky, posunout vývoj jiným směrem než se vám líbí nebo cokoli dalšího, musíte se podřídit. Není to o penězích, za Windows nebo Office klidně zaplatíte, chcete-li se podřídit, ale já se podřídit nechci.

Jsou tu ale mnohem závažnější důvody proč utéct od Windows.

S Mac OS jsem do styku osobně nepřišel, a proto jsou moje názory na tenhle systém založeny pouze na pozorování z vnější. Přestože mám rád minimalismus a funkcionalismus a na první pohled se mi produkty Applu líbí, jejich produkty nevolím. Jednak se mi nelíbí jejich striktní pravidla (ještě striktnější jak u Windows) a jednak co jsem tak slyšel, za většinu kvalitních řešení je třeba platit nemalé částky. Zkrátka hodnota, kterou by mi Apple produkty přinesly, zdaleka nepřevyšuje ty náklady, který k získání těchto hodnot vynaložím. No fuckin’ way.

Apple si vytváří auru něčeho, co podle mě není. Princip “podepiš se mi krví” (když dáte desítky tisíc do Apple řešení, těžko si budete moc dovolit v brzké době přejít zase jinam) je přesně to, co se mi nelíbí. Apple má největší marže široko daleko, což je dáno ochotou za ně platit, což je dáno lidmi, kterým buď na penězích dvakrát nesejde anebo těm, co dají na vnější slupku (Apple sheeps).

A konec konců, není Mac OS stejně jenom převlečenej Linux?

Takže co ten Linux?

1

Jak se tak zdá, je opravdu o něco složitější. Pravděpodobně by se našel i protinázor, ale podle mě o něco složitější je, ale především - je hlavně podstatně líp navržený a umožňuje více možností. Ta “složitost” je taky zčásti určitě zkreslená, kdybych šel z Linuxů na Windows, nejspíš bych říkal totéž. Nicméně pokud vám někdo tvrdí, že přechod z Windows na Linux je otázka několika málo dní či dokonce hodin, tak buď předpokládá, že:

  • jste IT expert co akorát nikdy neviděl linuxy (značnej oxymoron), nebo
  • že se umíte učit stejně rychle jako Clark Kent, nebo
  • že potřebujete jenom browser a texťák…

…anebo prostě a jednoduše lže. Linux je poměrně dlouhá a náročná cesta učení, přestože si myslím, že to za to nakonec stojí.

1

Oproti Linuxu jsou Windows v oblasti zabezpečení sto let za opicema. Možná že patříte do té skupiny uživatelů, které bezpečnost dvakrát nezajímá, každopádně něco takového na Windows neexistuje. Kdokoli bude opravdu jen trochu chtít (včetně dětí od sedmi let výš), do vašeho počítače se dostane; k heslům, k datům, k účtům, ke všemu. Stejně tak vláda, instituce a organizace, prakticky kdokoli, kdo vynaloží nevelké úsilí. Je více než pravděpodobné, že Microsoft přímo do Windowsů napral celou řadu backdoorů a využitelných chyb, což se mi prostě z principu nelíbí. Nemusíte mít na PC recepty k vaření metamfetaminu, aby vám něco takovýho mělo vadit, mělo by to vadit všem. Z principu.

1

Linuxy by se údajně neměly tak “zasírat” jako je tomu u Windowsů a zpomalovat se a zpomalovat. Co je na tom pravdy si ověřím až s odstupem času.

Už jen tyto tři důvody považuji za natolik výrazný, že jsem se rozhodl přejít na Linux, konkrétně na distro Xubuntu, které kombinuje uživatelskou přívětivost nejrozšířenějšího distra Ubuntu s odlehčeným svižným grafickým prostředím XFCE.

Nicméně Linuxy mají celou řadu negativ, o tom žádná.

Bez debat to je absence programů, na který jsem byl zvyklej nebo který nemají stejně dobrou alternativu a nerozjedete je ani přes Wine. Jsou to především tyto aplikace:

  1. Moje milovaná vyladěná Miranda, kterou ani přes Wine nejspíš nerozběhnete. Jistě mi začnete nabízet Pidgin, ale nemám nervy s hledáním a stahováním a instalováním všemožnejch pluginů jen aby to dělalo, co potřebuju. Blbý na tom je, že mi asi nic nezbyde.

  2. Dalším - a možná ještě smutnějším - případem je přehrávač multimédií, který by pohodlně zvládnul jak audio, tak video stejně dobře jako JetAudio. Něco jsem zkusil a všechno je to o nervy, podpora globálních klávesových zkratek skoro nikde není. Zatím bojuju s VLC, který sice jede, ale ten komfort tomu zkrátka chybí…

  3. Kvalitní šifrovací program šifrující soubory, ne partitiony a celý disky, jehož zašifrovaný soubor by byl dešifrovatelný i z prostředí Windows a uměl rovnou i shredovat soubory. Ano, vím, že se to dá všechno udělat v příkazový řádce, případně s GnuPG, který je v podstatě taky v příkazový řádce, ale to není úplně tak cool jak si můžete myslet. Pravdou je, že ještě jsem pořádně nezkoušel všechny GUI frontendy.

  4. Rainlendar sice běží, ale docela blbne. Je tam pár věcí, který mi nijak nejdou napravit. Uvidíme…

  5. Omezený nastavení klávesovejch zkratek k ovládání systému. Většina věcí je řešitelná přímo v nastavení, věci jako simulaci kláves (makra) jsem ale nenašel a bude je třeba řešit (podobně jako u Windows) externím programem, který ovšem pro Windows je, pro Linux bude určitě taky, jen podstatně složitější :-)

Pokud něco časem zprovozním nebo na to najdu řešení, článek updatuju. Do té doby uvítám rady v komentářích nebo na G+ :-)

I přes všechny nedostatky, problémy a ještě další nedostatky, vidím výhody používání Linuxu jako silně převažující. A pokud vám něco na linuxech nejde; buď na to najděte návod, najděte člověka co to umí nebo se prostě naučte bez toho žít. Všechny tyhle 3 možnosti jsou totiž naprosto regulérní řešení. Takže to shrnu.

Přecházím na Linux a pokud se něco velmi zásadního nezmění, nevrátím se zpět.