Blog

Online univerzita pro všechny

Ačkoli většinu svých tipů směřuji na Komodorův ObjevWeb, toto doporučení bych rád publikoval nejprve sám. To, o čem jsem častokrát snil, už existuje ve velmi uspokojivé podobě - kvalitní online univerzita, jež je dostupná všem, kteří mají přístup k internetu.

KhanAcademy je nezisková organizace založená roku 2006 Salmanem Kahnem, absolventem Harvardu a MIT, jež na svém webu poskytuje kvalitní vzdělání z mnoha oblastí lidského vědění - matematiky, fyziky, chemie, historie, zdravotnictví a lékařství, finančnictví, ekonomie, biologie, astronomie, kosmologie a několika dalších. Formou online cvičení a především výukových videí, kterých je aktuálně přes 3100 a které u nás nemají obdoby (napadá mě snad jen EkoFun), KhanAcademy vyučuje miliony žáků po celém světě. Ačkoli se videa překládají i do cizích jazyků, češtinu tu prozatím bohužel nenajdete (jsou otitulkována všeho všudy 3 videa), ovšem zvládáte-li angličtinu alespoň na základní úrovni, výuková videa by Vám neměla dělat problémy, vše je vysvětlováno opravdu jednoduše, jasně a často i zábavnou formou - a když říkám zábavnou formou, tak myslím nenuceně a příjemně zábavnou formou :-)

Pravý obrázek toho, o co se jedná, si uděláte z následujících videí.

Věřím, že společně s projekty jako je One laptop per child, se může jednat o celosvětovou revoluci v oblasti vzdělání, kdy peníze nebo politické názory již nebudou nepřekonatelnými problémy v cestě za vzděláním.

Nevím jak vás, ale mě tohle dělá happy. Mind-blowing.