Vzdělávání a (zakázané) materiály
Už dlouhou dobu se jako student potýkám s odmítavým přístupem přednášejících poskytnout kvalitní materiály studentům, což osobně považuji za paradoxní vzhledem k faktu, že jsme zde na – jak se žertovně píše na obalu – akademické půdě proto, abychom se alespoň něco naučili. A tak pomalu začínám nabývat dojmu, že se za tímto postojem skrývá především pokrytectví, omezenost a strach přednášejících z možnosti, že by se stali nadbytečnými, a to i přes obdivuhodnou znalost tržních principů. Vynucování docházky na přednášky “násilnou” cestou považuji za primitivní, omezené, jednoduše nehodné postavení docentů a docentek.
Vyvstává mnoho jednoduchých otázek s nejasnými odpověďmi; co je smyslem univerzity a činností vyučujících, proč se přednášející tak vehementně brání audio-vizuálním záznámům, jaký dopad by tyto záznamy měly na akademickou obec a okolí, zda-li by bylo účinné vyvíjet tlak na univerzity, aby bylo možné získat souhlas od přednášejících, resp. do jakého právního rámce lze tento požadavek zasadit.
Rád bych volně navázal na přednášku Billa Gatese na TEDu, který popisuje současnou situaci vzdělávacího systému v USA:
A jak se zdá, jediné současně dostupné řešení jak umožňit všem, aby se učili od nejlepších (a to kdykoli, kdekoli a pohodlně), jsou videozáznamy. Levné prosté snadno aplikovatelné řešení. V teoretické rovině, samozřejmě.
Pokračování přístě.
Pěkne napsané. V Kanadě před cca deseti lety zkoušeli projekt že by studentům na začátku semestru rozdali USBcka s prednaskami a seminari, s tim, ze se sejdou az u zkousek. Bylo to zamysleno jako usporny program, ze by se akademici venovali vědě a výuce jen ve zkouškovém období. Tenkrát celý projekt v Kanadě krachl, protože studenti protestovali – chtěli aby jim to vše bylo vysvětleno.
Ja bych se bál že pokud rozdám všechny materiály tak se student tyto materiály “našrotí”, nebude nad nimi přemýšlet jen se to nabifluje aby ode mne dostal zkoušku. Studenti dnes přiznávají že chtějí od školy diplom a o vzdělání ani nestojí. Myslí si že diplom je samospásný. Jenže lidí s diplomem je na trhu značný přebytek než ekonomika potřebuje. Daleko snáze se uplatní člověk vzdělaný ale bez diplomu, než diplomovaný “šprt” který si toho moc nepamatuje, protože se to na zkoušky našprtal a nepochopil to.
Souhlasím s Vámi, že pro to aby studenti pochopili výuku potřebuju kantora, který jim to dokáže vysvětlit. Pokud jim je látka jen přečtená, nebo vykládaná pro studenty nesrozumitelně, pak je účast ve škole opravdu zbytečná.
Jenze abychom oddělili ty špatné kantory od těch dobrých, tak by bylo třeba aby studenti dělali zpětnou vazbu. Pokud se oficialnich pruzkumu spokojenosti zaku s kantory ucastni jen 8% studentu tak pak ty vysledky nejsou moc relevantni. V Praze na VSEMu delaji studenti zpetnou vazbu kazde tri mesice a pokud kantor nedostane dostatek bodu – okamzite odchazi. Na UPCE vim o neketerych pripadech, kdy ucitel byl odejit na zaklade zpetne vazby studentu, ale pokud studenti nebudou hodnotit kantory ve vetsi mire – tak ta sance na zlepseni moc neni.
Je třeba zdůraznit že restrikce k povinné dochazce se tykaji zejmena prvaku a navic jen na nektere hodiny. Duvod je ten ze ne vsichni studenti unesou osobni svobodu ktera najednou na ne padne. Neni zadna tridni kniha zadna povinna dochazka, rodice bydli hodne daleko – z toho plyne ze hospoda a mejdany to jisti. Student se rozhodl sam – je dospely – tak proc ne – jenze pak za Vami do kancelare prijde jeho rodic a chce Vam manualne vysvetlit jaktoze jste jeho synka ktereho tak fantasticky vychoval neohlidal a zkazil jste mu ho tim ze jste ho nedonutil chodit do skoly.
Rodic pak jde za prodekanem, ktery si taky neco vyslechne a kantor pak dostane pokyn se danemu studentovi venovat a protlacit jej pres zkousku. Mnohdy ale ten student o studium nema vubec zajem a studuje jen z donuceni ze strany rodicu. Kantor se pak musi nekolik hodin venovat studentovi, ktery stejne s nejvetsi pravdepodobnosti skolu nedokonci a nemuze se venovat perspektivnejsim cinnostem. Proto se snazime “nutit” studenty chodit alespon na nektere hodiny, abychom minimalizovali riziko toho ze student bude hýřit na úkor studia již v prváku kdy by se měl spíše věnovat té škole.
Téma, které jste nadhodil je velmi zajímavé a aktuální, ale není úplně vhodné pro řešení formou blogu, kdy se jedná pouze o psanou komunikaci s velkym rizikem nedorozumeni.
Nicméně díky za každého studenta který nad věcmi přemýšlí a nebere je jako status quo.