Upravte si systém!
Už máte dost neustálého čištění počítače, reinstalování systému, instalací antivirových programů a tak podobně? Jde to i jinak. Existuje relativně jednoduchý způsob, jak si zabezpečit systém proti virům, spywaru a jiné havěti, dokonce i proti opotřebovávání svého stárnoucího systému (a není to Linux). Neničte si systém. Řešení se jmenuje Returnil a je zdarma.
Tento článek je určen pokročilejším uživatelům PC. Bude trošku delší, trošku složitější, ale za to “trošku” důležitější :)
Jak to funguje?
Vezmeme v úvahu, že běžný uživatel Windows má jeden interní harddisk a na něm má svůj systém. Každým dnem je prostým používáním pomalejší a pomalejší. Systém se postupně zanáší.
Lze tomu předcházet tak, že si vytvoříme kopii celého systému, kterou budeme defaultně používat. “Originální systém” bude sloužit pouze k záloze, ze které budeme vyvolávat náš “pracovní systém”. Po každém restartu počítače se nám načte zpět naše kopie “originálního systému”, a tak budeme mít počítač stále ve stejném stavu jako když jsme ho právě přeinstalovali. Mezi “systémy” lze snadno přepínat – čas od času je třeba nainstalovat aktualizace a podobně.
A co bude s daty?
Protože každý den ukládáme, měníme a jednoduše pracujeme s daty, vytvoříme si virtuální disk, který nebude nijak podléhat změnám “systémů”. Vše potřebné zařídí Returnil. Nezapomínejte na to, že určité programy potřebují pracovat s “daty aplikací”, které si během práce ukládají na disk. I s těmi je třeba počítat.
Konec teorie.
1) Připravíme si “originální” systém
Osobně jsem si raději celý počítače přeinstaloval nanovo, nainstaloval si potřebné programy, pročistil disk a vyčistil registry.
2) Nainstalujeme Returnil
Na jednotku, kde máme OS (nejpravděpodobněji C:) si nainstalujeme překvapivě jednoduchý a intuitivní program Returnil. Po instalaci ho otevřeme a nastavíme, aby se nám zapínal počítač s aktivovanou ochranou, tj. aby se nám načítal “pracovní systém”. A je po práci. V případě, že chceme zasáhnout do “originálního systému”, lze ochranu vypnout. Po restartu můžete nainstalovat aktualizace, nový SW, cokoli. Pak jen stačí zpět zapnout ochranu.
Drahé antivirové programy? Složitá bezpečnostní opatření? Děkuji, nechci.
Klonovaný systém má velkou výhodu i v otázce zabezpečení. Když se Vám počítač infikuje virem, stačí pouze restartovat a je po problému. Jedinou nevýhodou je, že veškerá data, která mají být uložena i po restartu, musí být ukládána na oddělenou diskovou jednotku (třeba i virtuální). To znamená, že programy, které pracují s daty aplikací (a nelze je nastavit, aby ukládaly data jinam), musejí být nainstalovány na jiném disku.
A co se týče antivirového vybavení, jistě si v tomto případě vystačíte s freeware aplikacemi, které byť jsou zadarmo, jsou velice kvalitní a efektivní. Z osobní zkušenosti doporučuji aplikace Spyware terminator, personal Comodo firewall, popřípadě AVG Free, Avast! Home a Avira PE.
Neztrácejte čas s věčným nastavováním aplikací, s čištěním disku a registrů, defragmentací a podobně. Neztrácejte čas se zaneseným zpomaleným a zavirovaným systémem.