To je tou dobou
Určitě se často se setkáváte s názory “To víš, to je tou dobou” nebo “dneska je to strašný”, ale je tomu opravdu tak? Mění se lidé v závislosti na stále se měnícím okolí? Do jaké míry a v čem? A jak jsme na tom třeba finančně? A jak jsme na tom i “jinak”?
Ačkoli jsem v dnešním světě stále “rybíz” a doby minulé jsem nezažil, stále se snažím poznávat historii a připomínat si aspoň nedávnou minulost, neboť jak řekl Havel; “Bez minulosti není kontinuity.” Právě znalost minulosti považuji za nesmírně důležitou k tomu, abychom byli schopni rozhodovat a vnímat svět realisticky – takový jaký je.
V dnešní společnosti (stejně jako kdykoli jindy) obecně převládají skeptičtější názory na soudobé dění, ať už na poli ekonomicko-hospodářském, politickém či morálním. “Tenkrát to bylo lepší…” (Přidám odkaz na La Trine, život v komunismu)
Osobně příliš nevěřím v to, že se lidé jako takoví ve své podstatě mění a stávají se jinými, ať už lepšími či horšími. Na druhou stranu nelze popřít, že jsme byli a stále jsme silně poznamenáni okupací, totalitním režimem a nakonec sametovou revolucí a pozvolným nástupem kapitalismu. Tržní ekonomika nás nutila k dravosti, bojovnosti a snad i bezohlednosti, neboť kdo uloví, přežije.
Díky obrovskému všeobecnému rozmachu došlo k výraznému zvýšení životní úrovně, avšak právě tento prvek je pro mnohé přinejmenším diskutabilní. “Tenkrát to bylo lepší…” Ovšem pokud nahlédnete do strohých chladných a citově nezabarvených čísel, zjistíte, že je tomu opravdu tak. I v době recese se máme tak dobře, jak jsme se ještě nikdy v historii neměli. Pro lepší ilustraci přidám odkaz na kalkulačku vytvořenou na serveru české televize pro retro-seriál Vyprávěj, kde je možno se podívat jaké ceny byly před revolucí a jak ceny odpovídají dnešním platům a nominální hodnotě.
Všechno máme a nic nám nechybí, přesto jsou lidé znepokojení. Obchody jsou přeplněné zbožím, můžete studovat, cestovat a velkému bratru jste ukradení. Máte život a možnosti jen ve svých rukou tak, jak tomu ještě nikdy nebylo. Tak na co/koho přesně si neustále stěžujeme?
I přes nepopíratelný pokrok prakticky ve všem neustále slyším “Dneska to stojí za prd” nebo třeba “No jo, ti studenti dneska nic neumějí.”
Dnes jsem narazil na článek z Učitelského zpravodaje “Sonda maturant ukázala stabilitu vzdělávání na středních školách”, kde jsou publikovány výsledky stejného testu v roce 1998 a 2009. Před jedenácti lety se do sondy zapojilo na 80 000 maturantů z gymnázií i učilišť. V letošním roce byl identický test napsán za stejných podmínek jako v roce ’98 a jaké jsou výsledky?
“V rozporu se všeobecným přesvědčením, že kvalita silně upadá, první (a zatím jediné dostupné) skutečně objektivní informace ukazují, že celková úroveň výsledků vzdělávání se prakticky nezměnila a výstupy ze středních škol s maturitou jsou až překvapivě velmi stabilní.”
Obecně řečeno, jsme tam, kde jsme byli. V matematice jsme o 6,8 % horší, ale v angličtině jsme o 4,7 % lepší, stejně jako v OSP o 4,2 %. Znalost v ostatních předmětech se od roku ’98 prakticky nezměnila. Rovněž je třeba podotknout, že zejména v matice se nejedná o plošné zhoršení, nýbrž jen o určité typy úloh (v jiných jsme i lepší). Tak nač ta panika?
Tato sonda společnosti SCIO ukazuje i na fakt, že se za 11 let známkování nezměnilo (jedničkáři jsou stále jedničkáři a dvojkaři jsou stále dvojkaři), ovšem určité změny pozorovat lze. Například jsou žáci sebevědomější (ponechávají méně úloh bez odpovědi), umějí lépe pracovat s informacemi a jsou méně náchylní k manipulaci.
K testu byl rovněž přiložen dotazník, jehož výsledky Vám nyní zprostředkuji. Jeho otázkou bylo “Co pro Vás bude hned po dokončení střední školy nejdůležitější?”
- o 7 % méně hodlá získat dobře placené místo
- o 19 % více se hodlá dostat na VŠ
- o 10 % méně se hodlá věnovat tomu, co tázaného baví
- stejné procento (1 %) hodlá založit rodinu
- o 2 % méně hodlá získat zkušenosti v zahraničí
Tak co na to říkáte? Jsme opravdu tak jiní?
Je docela možné, že naše vzpomínky jsou pokřivené a nepřesné nebo jsme je ve svých myslích zapudili úplně. Ale to není dobře. Paměť je důležitá a možná důležitější, než si vůbec myslíme. Je to náš obranný mechanismus, který nám má připomínat strach, úzkost, tíseň a nesvobodu. A také nám pomáhá pochopit to, jak dobře se vlastně máme.
pamet tak opravdu funguje, nepekne veci vetsinou zapomeneme, pokud nejsou prilis silne… je to pokroucena slozita vec. osobne jsem se spis zasekla na tech deseti procentech, o ktera poklesl pocet lidi, kteri by chteli delat to, co je bavi… je to desne smutny, ale tim, co nas bavi, se dneska uz nemuze zivit nikdo, protoze pokud by to slo, tak kreslim a mam se dobre. z toho vyplyva, ze neco je spatne. ale co?! :)))
Možná, že člověk jen musí jít za svým snem. Moje máma od malička věděla, že chce být malířkou a sen si splnila. Dnes jsou její obrazy po celém světě :-)
Ale něco mi říká, že u Tebe vyhrály počítače nad uměním, byť některé Tvoje kresby stojí za to. Není to tak trochu… škoda?
je a asi trosku vim, cim to je, je to vsechno otazka praxe a materialniho zabezpeceni… prvni cesta proste nejak vedla do mrtveho bodu, nebylo z ceho zit, tak jsem nasla druhou…
pocitace v tomhle ohledu mohou symbolizovat materialno a logiku, zatimco tvorba je zalezitost emocni a velmi osobni. nejlepsi je, ze dnesni technologie nabizeji v pruniku techto dvou oblasti spoustu skvelych veci. osobne si myslim, ze se od pocitacu ani umeni uz nevzdalim. predstavuji dva poly, mezi kterymi nachazim svuj smysl.
Hodně podobně to vnímám taky. Proto většina grafiky tady na stránkách je mnou minimálně upravená nebo přímo vytvořená. Je to koníček, kterého se rovněž nevzdám. A když tak to vždycky jistí papír :-)
Díky za cement
PHATE