Sebastian Honsa

  • Úvod
  • Projekty
    • Prehistorické projekty
    • Nouvelle Communauté
    • Notello
    • Rosselo
  • Blog
  • Bio
  • Kontakt

Blog

  • RSS

Systema Kadochnikova

this entry has 2 Comments/ in Relax / by Sebastian
17. 11. 2008

Systema Kadochnikova (система кадочникова) je staré ruské bojové umění, které se datuje až do 10. století. Tento ruský styl bojového umění se datuje nazpět do desátého století, avšak své jméno dostalo až po osobě, který ji takřka přivedl k dokonalosti. Je využívána například ruskými jednotkami Specnaz a GRU, které tvoří světovou špičku speciálních jednotek. Systema nebo též “познай севя” osobně považuji za jeden z nejpraktičtějších a také nejefektivnějších způsobů boje muže proti nepříteli.

Systema mě uchvátila jednoduchostí pojetí boje a hlavně maximální efektivitou. Není to žádné teatrální “kopání do hlav”, které je v hospodě nemyslitelné. Systema počítá se vším. Vše může být nástrojem – jednak “klasické zbraně” jako tyč, nůž, pistole, puška, tak i rýč, polní lopatka, sekyra, talíř, opasek, čepice, lopata, židle, šavle nebo srp… Jak jsem napsal, není to jenom cvičení v tělocvičně. Můžete být v autě, na schodišti, v hospodě mezi spoustou stolů a židlí nebo třeba v řece, všude tam Vám může Systema Kadochnikova pomoct. Ve své podstatě se nejedná o žádné složitosti či úkony vyžadující sílu. Tento způsob sebeobrany má výhodu v tom, že využívá energie útočníka a obrací ji proti němu…

Systema versus Krav Maga

Krav Maga je velice populárním bojovým uměním, které lze společně se Systemou řadit k naprosté špičce. Rozdíly tu ale dle mého laického pozorování jsou. Systema staví především na následujícím:

1 Přirozená pozice a pohyby.

Všimněte si, že bojovník systemy stojí vždy velice pevně, v jakémsi “medvědím” postoji, všechny jeho pohyby jsou přirozené a nikdy se nijak nevyklání a neohýbá, čím nedává protivníkovi zbytečné šance k útoku.

2Uvolněnost a dýchání.

Dostanete ránu? Dýchejte a uvolněte se, nedostanete se do křeče. Pořezali vás? Uvolněte se, poteče míň krve. Děláte zrovna silovou techniku rukou? Uvolněte zbytek těla. Pokud budete příliš “zatnutí”, nevyhnete se strnulosti a neschopnosti pohybu.

3 Vyhnutí se střetu sil

Tam kde bojovník Krav magy chytá protivníkův úder silou, tam ho bojovník systemy pouze “přesměruje” jinam, často mezi další protivníky. Je to méně náročné na sílu, tudíž i na výdrž a jste to schopni udělat proti více cílům naráz.

4 Nelineární pohyby

Systema nepoužívá příliš lineárních pohybů, na rozdíl od Krav magy. Důvod je prostý, lineárními pohyby toho tolik nestihnete, obzvláště proti vícenásobným hrozbám.

5 Ublížit či neublížit?

Přijde mi, že techniky systemy dovolují jemněji regulovat, zda-li chcete svému soupeři ublížit či nikoli. To se hodí pro bezpečnostní složky, hasiče, veřejné služby, neboť se tak vyhnou žalobám kvůli ublížení na zdraví. Btw, a u bojovníka systemy nejspíše nenajdete na noži otisky prstů :-)

6 O fous praktičtější

Možná se mýlím, ale domnívám se, že systema je o něco více zaměřená na situace normálního života. Krav maga je nejvíce využívána policisty a vojáky, avšak systema jde daleko za tento “přímý” styl boje. Učí jak bojovat tam, kde se to často děje – u zdi, v rohu, v autě, na schodech, s improvizovanými zbraněmi, s kufrem v ruce, za stolem…

Pokud se ale rozhodujete co cvičit, jistě pro Vás budou rozhodující jiné faktory – dostupnost, jak Vám bude vyhovovat trenér, konkrétní metody výuky, atd.

Videa

Boj v autě

Trénink po práci

O Systemě z Discovery – část 1.

Pro ty z Vás, co máte rádi “american style” dokumenty… Ale pár informací a ukázek tam je :)

O Systemě z Discovery – část 2.

O Systemě z Discovery – část 3.

Na YouTube naleznete spoustu videí, ale některé jsou prokládané historií a tak trochu ztrácí na atraktivitě.. Pokud máte o Systemu zájem, určitě navštivte systema.cz.

Tak co si o ní myslíte?

← Vítejte v Islandistánu… (previous entry)
(next entry) Rozbité okno →
Comments

2 Responses to Systema Kadochnikova

  1. buldog says:
    29. 1. 2009 at 10:29

    Je to zajímavé pojetí boje a vypadá dost použitelně, určitě je tam možné vysledovat techniky z Jiu Jiutsu nebo Aikida, ale to není ničemu na závadu příbuznost či převzetí technik je mezi jednotlivými bojovými styly docela běžné. Dokonce si myslím, že tvorba stylu z několika různých pojetí boje je lepší než konzervativní lpění na historických kořenech a technikách. Nakonec účel světí prostředky a když si němci mohou vytvořit Allkampf či jak se ten jejich složený styl jmenuje tak proč by rusové nemohli mít systém Kadochnikova, hlavní je praktická funkčnost v denním životě. Je hezké umět Ura mawashi geri ve výskoku, ale nevím jestli je použitelné v každodenním životě. Spíš bych to tipnul na ty různé páky, porazy či šťouchance do očí či tahání za koutky a podobně.

  2. Phate says:
    2. 2. 2009 at 21:56

    To buldog: Přesně tak. Proto jsem taky na Systemu poukázal. Zdá se mi být velice efektivní a použitelná právě díky tomu, že nepoužívá žádné složitosti. Počítá se vším… Podle mě karatista v hospodě má jedinou výhodu a to jsou natrenované reflexy, rychlost reakce. To ostatní… nejsem schopen posoudit.

Comments are closed.

Poslední komentáře

  • Sebastian on Můj malý svět
  • Sebastian on Je Linux systémem pro lidi?
  • Dan on Křesťani a ta jejich Bible
  • Martin on Je Linux systémem pro lidi?
  • Kolemjdoucí on Podvod známý jako letadlo opět na scéně?

Moje aplikace

Vyvíjím dva hrozně super nástroje. Můžou se ti hodit!

Komplexní aplikace pro každodenní organizaci úkolů a poznámek.

Rosselo je jednoduchý dashboard všech tvých oblíbených zpráv.

Poslední projekt

Notello app logo
Podívejte se na aplikaci, kterou spolu s dalšími nadšenci navrhuji a vyvíjím.

Odebírej novinky

Pokud používáš RSS a chceš být upozorněn na nové články.

   

BLOG

  • Dobrých 30 důvodů proč používat Linux23. 7. 2021 - 20:38
  • Obrana gaučových válečníků25. 1. 2021 - 23:57
  • O kultu ignorance25. 9. 2020 - 16:32
  • Den, kdy dobro dostalo na frak27. 1. 2018 - 20:20

ZPĚT NAHORU!

upVrátit se zpátky na samý prapočátek internetu.

 

AUTOR

Něco málo o mně najdete na stránce Bio anebo mi rovnou napište.

© Sebastian Honsa | Mapa stránky
  • Subscribe to our RSS Feed