Pozemšťan / The Man from Earth
Tak tohle můžu. Člověk ze Země (Pozemšťan se mi nelíbí) je bezpochyby jedním z nejlepších filmů, který jsem měl kdy možnost shlédnout. Žádné výbuchy ani vraždy, žádné efekty, jen skvělý nápad a spousta myšlenek, nutících člověka přemýšlet. Pro někoho asi nedostatečně akční, pro mě příjemně strhující dílo…
The Man from Earth je dobrým příkladem toho, že i nízkorozpočtový film může snadno strčit do kapsy hollywoodské kasovní trháky. Dle ČSFD je hodnocen 83 procenty, ačkoli bych ho sám hodnotil přinejmenším 90 %.
Naprosto brilantní námět, který tak trochu připomíná target=”_blank”>history of pretty much everything, a propracované inteligentní dialogy zvídavého diváka chytnou a nepustí. Ovšem ti co hledají prostoduché odreagování budou pravděpodobně zklamáni. Krom vynikající diskuse vlastně není čím zaujmout; technické provedení filmu není nijak úchvatné a herecké výkony vesměs průměrné, ale kdo se do příběhu položí, ten má o zábavu postaráno. A dobrá diskuse o životě a smrti, kde každá věta má svůj význam, pro mě rozhodně není málo…
Ještě bych rád přidal komentář od uživatele Radek99 z ČSFD:
“O tom, jak strohá forma vykrystalizovaná z finanční nouze může být nejenom plně funkční, ale navíc i divácky atraktivní, asi hodně ví nezávislý (tenhle pojem je hodně široký) režisér Richard Schenkman. Svůj tvůrčí záměr díky malému, v amerických poměrech takřka malichernému, rozpočtu, metamorfoval do podoby čistě konverzačního (ve své podstatě ryze divadelního) kusu podle scénáře amerického autora sci-fi Jerome Bixbyho. Ten se byl ovšem ukázal onou nosnou částí, která je ve struktuře dobrého snímku nezbytná. Čistě konverzační sci-fi bez jediného zvláštního efektu, s prakticky neznámými herci, dodržující divadelní jednotu místa i času, odehrávající se totiž prakticky cele pouze v jedné místnosti, které je navíc v podstatě toho slova strhující, to zní až neuvěřitelně, ovšem je to fakt. Nepochybná intelektuální síla, která je ukryta uvnitř dialogů, v nichž nejde ani tak o sci-fi zápletku, ale o možnost analyzovat základní filosofické a náboženské otázky. Byť by to celé bylo myšleno jen jako umělecká mystifikace, ta významová dualita je zvláště v dnešní postmoderní době skutečně přitažlivá. Vždyť co je dnes skutečně nezpochybnitelné? Jak přistupovat k realitě podléhající přechodným vědeckým teoriím? Richard Schenkman přinesl cenný důkaz, že vskutku dobrý film nestojí na rozpočtu, rozhodující roli hraje nápad a invence. Ruku v ruce s tím natočil skutečně chytrý a moudrý film…”
Trailer
[yt]njU5CsrYfKM[/yt]