Používejte RSS!
Nevíte co a k čemu to je? Kontrolujete pravidelně hodně stránek na internetu? Navštěvujete fóra a diskusní stránky? Rich Site Summary může být právě pro Vás mocným pomocníkem…
RSS je jednoduchý systém, který za Vás udělá denní rutinu. Jednoduše řečeno, projde za Vás všechny stránky, které mu řeknete a pošle Vám pouze nové příspěvky. Definici co to vlastně je, přenechám wiki, ale aspoň zjednodušeně – skládá se ze dvou částí – RSS zdroj (též kanál, všechny stránky ho nemají, ale většina ano) a RSS čtečka integrovaná nejčastěji do prohlížeče nebo IM programu nebo e-mailového klienta.
Ovládání RSS je velice intuitivní a jednoduché. Prostě kdykoli uvidíte ikonku vysílání RSS, zmáčknete na ní a zařadíte kanál pro příjem do Vaší čtečky. A pak už Vám jen chodí novinky klidně ze 100 webů denně. Opravdu to není žádná věda a dokáže Vám to ušetřit někdy i hodiny času proklikáváním se po webových fórech.
Abych si ušetřil čas, převezmu část článku z ROOT.CZ. Tak takto to bude vypadat:
Jak RSS číst?
V prvé řadě je potřeba zjistit, zda náš oblíbený server RSS kanál nabízí. Většinou naleznete informace o RSS přímo na stránkách příslušného serveru v podobě přímého odkazu nebo malé informační ikonky. RSS kanál může být také správně uveden v hlavičce stránky.
V takovém případě jej například Firefox rozpozná a v adresním řádku zobrazí malou oranžovou ikonu. Zrovna teď ji tam určitě vidíte. Pokud na ni kliknete, objeví se seznam kanálů, které jsou nabízeny.

Ty pak stačí přidat do některé z RSS čteček. Už jsem se zmínil o tom, že možná čtečku na svém počítači máte a ani o ní nevíte.
RSS čtečky
Možná pro vás bude překvapením, že integrovanou RSS čtečku obsahuje například Firefox, Opera nebo Thunderbird. Je to zcela logické, prohlížeč máte stejně pořád spuštěný a e-mailový klient slouží k příjmu zpráv, tak proč ne taky RSS zpráv.
V případě Firefoxu stačí zvolený kanál přidat mezi záložky. Objeví se nová položka, která pod sebou skrývá další menu. V něm jsou vidět poslední zprávy získané z konkrétního RSS.
Pokud vám standardní firefoxí čtečka nevyhovuje, můžete sáhnout třeba po rozšíření Sage, které se chová jako přídavný panel do Firefoxu. Využívá přímo seznam kanálů v záložkách. Psali jsme o něm v samostatném článku.
Pokud jste příznivci prohlížeče Opera, můžete použít jeho integrovanou čtečku. Stačí klepnout na zvolený kanál a Opera se sama zeptá, jestli jej má přidat do menu Novinky. To se okamžitě přidá do horní lišty a můžete skrze něj číst všechny novinky. Ty jsou také automaticky kontrolovány.
Poslední možností o které se podrobněji zmíním, je čtení RSS v e-mailovém klientu Thunderbird. V něm stačí přidat nový účet typu RSS a zadat mu všechny kanály, které chceme kontrolovat. Thunderbird pak RSS přijímá stejně jako běžnou poštu. Jednotlivé zprávy je možno rozdělovat do podsložek a celé řešení je tak přehlednější.
Přiznám se, že jsem vyzkoušel čtečku ve Firefoxu i Sage, ale nakonec jsem zůstal u Thunderbirdu. Připadá mi nejpřehlednější. Zprávy se mi promíchávají v několika kategoriích, jsou přehledně chronologicky řazeny a mám jasný přehled o tom, co jsem četl a co ne. Dalším rozhodujícím faktorem je skutečnost, že Thunderbird stejně na jedné z mých ploch stále běží.
Existuje samozřejmě také hromada samostatných čteček. O některých se dozvíte z článku Čtení RSS na Linuxu.
Závěr
Pokud chcete mít jistotu, že se dozvíte o všem, co se šustne, rozhodně nad RSS uvažujte. Překvapí vás, kolik vám dokáže uspořit času a budete kroutit hlavou nad tím, proč jste si čtečku nepořídili dřív. Můžu z vlastní zkušenosti říct, že se u počítače bez svých oblíbených kanálů cítím jako bez ruky.