Sebastian Honsa

  • Úvod
  • Projekty
    • Prehistorické projekty
    • Nouvelle Communauté
    • Notello
    • Rosselo
  • Blog
  • Bio
  • Kontakt

Blog

  • RSS

Ne/racionální diskuse

in Názory a komentáře / by Sebastian
20. 6. 2012

diskuse2

Mám rád diskusi. Myslím si, že je fajn se s někým sejít – a nezáleží na tom jestli online nebo offline – a vyjádřit svoje názory a postoje na určité věci. Řekl bych, že je to přínosná věc, tak trochu sama o sobě demokratická. Diskuse nám rovněž dává perfektní možnost, jak si zlepšit analytické myšlení a pohotovost. Ale řeknu vám, leckdy mě dráždí, když se setkávám s lidmi, co ignorují základní pravidla dikuse. A přesně těmto případům věnuji dnešní článek.

Všimli jste si, že velká část komentujících či diskutujících málo kdy dokáže udržet nit?

1. Nerelevantní výroky

Průměrný oponent totiž zřídka kdy napadá samotný názor nebo postoj – pravděpodobně pro absenci validních argumentů nebo pro rozrušení -, ale útočí na jeho nositele. Tento úskok, kdy diskutující se schovává za něco, co se tváří být jasné a relevantní, však bývá v diskusích velmi častým jevem a vcelku efektivním nástrojem, jak jakoby determinovat výsledek celé diskuse dopředu. Často chybně.

Auto je modré. – Ty seš ale blbej, když ani neumíš poznat barvy.

Netvrdím, že vlastnosti či zkušenosti nositele nejsou při hodnocení či kritice jeho názorů relevantní, avšak v diskusi by se mělo vždy hlavně jednat o vyvracení či napadání názorů, nikoli diskutujících.

Dalším bodem je touha vypadat moudře, přestože samotný příspěvek nesděluje vůbec nic. Typickým příkladem je komentátor SOLE, který k diskusi přidal příspěvek:

:-) Pánové, děkuji za tuto debatu. Přečetl jsem si ji.

„Pravda je tichá. To, co dělá všechen ten rámus, jsou názory a domněnky.“

No, to je sice super, ale co tím chtěl básník říct? Že a priori ten, kdo dělá rámus, nemůže mít z principu pravdu? To je ale ještě dobré v porovnání s lidmi, jež místo vysvětlení vloží např. citaci z Bible, na důkaz svojí mentální vyspělosti.

“Když šla liška kolem stromu…”

2. Ageismus na mínus prvou

Je to zvláštní, ale pokud v internetové diskusi nikde neuvedu svůj věk, lidé mi vykají, píší “dovolil bych si zpochybnit” nebo “nejsem si zcela jist, zda-li to či ono” anebo se mnou dokonce přímo souhlasí. Ovšem v momentě, kdy do diskuse vložím odkaz na stránku, kde lidé najdou fakt, že jsem pouhý student, oponenty cloumá vztek. Názory se otáčí o 180°, z “dovolil bych si zpochybnit” se stává “co ty nám tu budeš kecat, ty cucáku, maturitu už máš?” a z respektu je rázem despekt. Cítí se být podvedeni?

Zajímavé je i fakt, že přestože danou informaci již znají, je pro ně nejvyšší povinností na můj věk xx důrazně upozornit, který bývá xkrát menší než věk oponentů, z čehož by měl každý nabýt dojmu, že oponent je též xxxkrát znalejší a zkušenější (přímá úměra + multiplikace) a samozřejmě o xx let inteligentnější.

Věk je pouze prostorem pro získávání zkušeností a znalostí, ovšem neznamená jejich automatické nabytí, v čemž vidím velmi výrazný rozdíl.

Věk nade vše. Pro mnoho lidí je to zdá se jediná přednost, která by měla být o to více ostatními respektována. Ovšem jen velmi těžko lze respektovat něco či někoho, kdo o respekt zoufale prosí.

3. Logické klamy

V diskusích bývá též velmi často využívaný tzv. logických klamů, o kterých jsem již psal článek Diskuse a logické klamy v praxi.

4. Urážlivost a nepřesnost

Přestože jako diskutující např. napadáte názor svého oponenta, snadno se stane, že se oponent urazí – zvláště přistupuje-li k věci nikoli akademicky, ale osobně. Např. řeknete-li “tohle je blbost”, pro oponenta to nemusí nutně znamenat, že nositel názoru je blbý (i když i to je možné), je vcelku možné, že jen shodou určitých okolností dospěl k chybnému závěru, což se může stát prakticky komukoli.

Faktem ovšem je, že některým lidem se to stává velmi často a to dokonce za velmi podobných okolností :-)

5. Absence struktury

Udivuje mě, kolik lidí není schopno svůj komentář sepsat strukturovaně a logicky. Namísto toho skáčí od tématu k tématu a zase zpět. Přitom jen pouhé očíslování myšlenek nebo postojů dokáže výrazně zjednodušit pozdější reakci.

Když diskutujete či komentujete, přemýšlíte nad tím, zda-li říkáte/píšete “validní” a logické argumenty v uspokojivé formě nebo se jen snažíte svého oponenta jakkoli znevýhodnit? Anebo oponenty prostě ignorujete a jdete dál?

Tags: Life, Myšlenky/Úvaha, zkušenost
← Naše budoucnost, technologie a člověk (previous entry)
(next entry) Short film: North Atlantic →
Related Posts
Je Linux systémem pro lidi?
Umění naslouchat hudbě
Neviditelní a neexistující vypadají velmi podo...
Ty už zase spíš?!

Poslední komentáře

  • Sebastian on Můj malý svět
  • Sebastian on Je Linux systémem pro lidi?
  • Dan on Křesťani a ta jejich Bible
  • Martin on Je Linux systémem pro lidi?
  • Kolemjdoucí on Podvod známý jako letadlo opět na scéně?

Moje aplikace

Vyvíjím dva hrozně super nástroje. Můžou se ti hodit!

Komplexní aplikace pro každodenní organizaci úkolů a poznámek.

Rosselo je jednoduchý dashboard všech tvých oblíbených zpráv.

Poslední projekt

Notello app logo
Podívejte se na aplikaci, kterou spolu s dalšími nadšenci navrhuji a vyvíjím.

Odebírej novinky

Pokud používáš RSS a chceš být upozorněn na nové články.

   

BLOG

  • Dobrých 30 důvodů proč používat Linux23. 7. 2021 - 20:38
  • Obrana gaučových válečníků25. 1. 2021 - 23:57
  • O kultu ignorance25. 9. 2020 - 16:32
  • Den, kdy dobro dostalo na frak27. 1. 2018 - 20:20

ZPĚT NAHORU!

upVrátit se zpátky na samý prapočátek internetu.

 

AUTOR

Něco málo o mně najdete na stránce Bio anebo mi rovnou napište.

© Sebastian Honsa | Mapa stránky
  • Subscribe to our RSS Feed